Chcesz zrobić analizę konkurencji i sprawdzić, co robią twoi rynkowi rywale, ale nie wiesz jak? W pierwszej części mojego krótkiego poradnika dotyczącego analizy konkurencji dowiesz się, jak zrobić dobry research i z czego powinien się składać.

Kiedy zrobić analizę konkurencji?

Dokładne zlustrowanie konkurencji i jej działań marketingowych to coś, co każda firma powinna zrobić przed startem, a później na bieżąco aktualizować. Dobrze jest przygotować sobie specjalny dokument poświęcony analizie konkurencji, wybrać interesujące nas kryteria i systematycznie go uzupełniać. Możemy też zabrać się za taki research po kilku latach działalności, jednak wykonanie go na starcie przyniesie nam o wiele więcej korzyści i pozwoli nam uniknąć niektórych błędów.

Istnieją różne metody analizy konkurencji. Źródłem informacji o konkurentach mogą być zarówno materiały zastane (opublikowane raporty, zestawienia, artykuły prasowe – to, co już jest i co możemy znaleźć np. w sieci), jak i dane obserwacyjne (pochodzące z obserwacji kampanii reklamowych, analizy treści komunikatów – to, co musimy wykonać sami i poświęcić temu czas). Bardziej wartościowym źródłem wiedzy o konkurencji zwykle okazuje się być obserwacja i analiza ich działań – może nieco bardziej żmudna, ale przynosząca efekty.

Jak zabrać się do zrobienia analizy konkurencji?
  1. Określ, na jakim rynku działasz i jak się pozycjonujesz – np. czy jesteś producentem obuwia, producentem obuwia ochronnego, czy producentem środków ochronnych
  2. Zrób listę konkurentów – marek, które działają na tym samym rynku lub zaspokajają te same potrzeby
  3. Ustal kryteria – obszary analizy, które cię interesują
  4. Każdą markę z listy rozpatruj przez wszystkie kryteria
  5. Wyciągnij wnioski
  6. Powtarzaj cyklicznie, np. co pół roku
Co powinna zawierać analiza konkurencji?

Dobry research zawiera te elementy, które są dla ciebie najbardziej interesujące. Nie ma sensu marnować czasu na analizę nieprzydatnych informacji. Z poniższych elementów możesz skorzystać jak z klocków i zbudować z nich własną strukturę analizy konkurencji:

1. Nazwa analizowanej marki
2. Claim
3. Oferta
4. Ceny
5. Sieć dystrybucji
6. Pozycjonowanie marki, jej misja i wizja
7. Grupa docelowa
8. Architektura marki
9. Wyznawane wartości
10. Wyróżniki marki
11. Identyfikacja wizualna
12. Kluczowe komunikaty
13. Wykorzystywane kanały i narzędzia komunikacji
• Social media
• Content marketing
• Własna strona www
• Reklama
• Eventy
• inne
14. Zawartość w poszczególnych kanałach
15. Częstotliwość komunikacji
16. Język komunikacji
17. Odbiór komunikacji, jej efekty
18. Wyniki wyszukiwarki po wpisaniu nazwy marki
19. Wizerunek na podstawie opinii w internecie
20. Publikacje w mediach – na postawie monitoringu mediów: rodzaj treści, ich tematyka, w jakich mediach i z jaką częstotliwością się ukazują
21. Plany rozwojowe

Jak widać po ostatnim punkcie, analiza konkurencji nie ogranicza się tylko do perspektywy bieżącej. Ważne jest również rozpoznanie planów i zamierzeń strategicznych głównych konkurentów, by móc na nie odpowiednio szybko zareagować.

Pamiętaj też o regularnym powtarzaniu przeglądu działań konkurencji, by zawsze być na bieżąco. Badanie konkurencji powinno wejść ci w nawyk.

W drugiej części tekstu znajdziesz kilka wskazówek, jak pracować nad analizą konkurencji, by efekty twojej pracy były lepsze niż dobre :)