Sukces zaczyna się od postawienia pytania.

Właściwie już samo stawianie dobrych pytań i odpowiadanie na nie to sukces.

Dobre pytania potrafią otworzyć zamknięte drzwi. Wywołują wspomnienia, stymulują do myślenia w taki sposób, w jaki wcześniej nie myślałeś, prowokują zmianę. Ale szansa na to, że ktoś ci je zada, jest niewielka. Dlatego musisz radzić sobie sam. Zadawaj sobie pytania, by eksplorować swoje wnętrze i odkrywać własne motywacje. Bądź coachem sam dla siebie. Sterem i okrętem.

Oczywiście nie ograniczaj się wyłącznie do stawiania sobie pytań. Odpowiadaj na nie. Często dopiero odpowiadając na pytania, ludzie wpadają na nowe pomysły i uświadamiają sobie, co tak naprawdę myślą. To pozwala dostrzec nowe możliwości i dokonać wielkich zmian w życiu.

Jakie pytania zadawać?

Mocne. Takie, które dotyczą problemu wprost i na które zwykle nie ma prostych odpowiedzi. Ale to nie znaczy, że musisz zadawać je w skomplikowany sposób.
Czego tak naprawdę chcesz? Co przeszkadza ci w zrobieniu tego, czego pragniesz? Kiedy to zrobisz? O co w tym naprawdę chodzi?

Pytania dotyczące motywacji. Są potrzebne, by określić swoje priorytety. Zmuszają do uważnego przyjrzenia się sobie.
Co jest dla ciebie najważniejsze? Z jakiego powodu to jest dla ciebie najważniejsze? Dlaczego to zrobiłeś? Gdybyś mógł zrobić to jeszcze raz, to co byś zrobił inaczej?

Pytania o idealny wynik. W końcu musisz określić swoje cele, marzenia.
Jaki jest najlepszy możliwy wynik twojego działania? Jaki byłby idealny stan, który chciałbyś osiągnąć? Jakim człowiekiem chciałbyś być za rok, za dwa?

Pytania implikujące. Uświadom sobie potencjalne konsekwencje twoich działań.
Jeżeli byś to zrobił, to co by się wydarzyło? Jakie byłyby tego konsekwencje? Co mogłoby się stać złego, a co dobrego?
Takie pytania pozwalają na stawianie sobie wyzwań. Być może dzięki nim zadecydujesz o podjęciu lub nie danej czynności. Jeśli nie jesteś pewien, czy zrobić jakiś krok, odpowiedz sobie na pytanie, jaki wpływ będzie to miało na realizację twoich planów. Może niewielki i nie ma co się tym przejmować?

Pytania sytuacyjne. Rozpoczynają się od słów: co, gdzie, kiedy, jak, kto, dlaczego. Dzięki nim zbierzesz fakty. Pomogą ci przejść od stanu bezradności do działania.
Co teraz najbardziej cię martwi? Co chcesz teraz robić? Jakie decyzje chcesz podjąć? Kiedy ostatnim razem czułeś się dobrze z tym, co robisz?

Pytania doceniające. Doceń to, co osiągnąłeś do tej pory. Niech to zmotywuje cię do dalszej pracy.
Pomyśl o swoich głównych sukcesach w życiu. Wymień swoje trzy mocne strony. Jak ich używałeś w przeszłości? Jak możesz wykorzystać swoje mocne strony w tej konkretnej, bieżącej sytuacji?

Pytania uwalniające od problemów. Odwróć swoją uwagę od problemu i skoncentruj ją na czymś innym.
Przypomnij sobie czasy, gdy ten problem nie istniał. Jak się wtedy czułeś? Jak wtedy wyglądało twoje życie? Co możesz zrobić, żeby do tego wrócić?

Pytania cud. Co prawda cuda nie istnieją, ale niektóre pytania mają moc sprawczą. Wyobraź sobie rzeczywistość, w której już osiągnąłeś cel. Po czym poznasz, że to już?
Przypuśćmy, że wracasz dzisiaj wieczorem do domu, idziesz spać i kiedy spokojnie śpisz, wydarza się cud. Cud, który rozwiązuje dręczący cię właśnie problem, niepewność. Ponieważ spałeś, nie wiesz, że cud się wydarzył. Idziesz do pracy i co zauważasz? Co podpowiada ci, że zdarzył się cud? Skąd będziesz o tym wiedział? Po czym to poznasz? Co będziesz robił inaczej? Co sprawi, że zdasz sobie sprawę, że cud się wydarzył?

Musisz wykreować opcje przyszłości, w której nie ma problemu. Zmniejsza to wagę dzisiejszych i wczorajszych problemów i koncentruje uwagę na możliwej przyszłości, w której rozwiązania znajdują się w zasięgu ręki.

Musisz wiedzieć, co twój cel dla ciebie znaczy. Kim będziesz, jeśli go osiągniesz? Co ci to da?
Pytania mają w sobie naprawdę wielką moc. Jeżeli są zadane w odpowiedni sposób, zachęcają do dokładnego zastanowienia się nad sytuacją, w której się znajdujesz. Dzięki temu przyjmiesz szerszą perspektywę, dostrzeżesz alternatywy i będziesz mieć jasność tego, co powinieneś zrobić w następnym kroku.

A kiedy już wiesz, co masz zrobić, nie zastanawiaj się ani chwili dłużej. Bo czy zwlekanie rozwiąże problem za ciebie?

Autorem zdjęcia na górze jest Thomas Hawk.