Ludzie, którzy chcą zadbać o swoje ciało, chodzą na fitness, siłownię, biegają i stosują przeróżne diety. A co robią ci, którzy chcą zadbać o swój umysł i poprawić kreatywność?

Zainspiruj się i bądź kreatywny

Kiedy po raz ostatni robiłeś coś po raz pierwszy?

Próbuj nowych rzeczy
Bądź odkrywcą. Odwiedzaj nowe miejsca, poznawaj nowych ludzi, próbuj nowej kuchni, odwiedzaj wystawy, obcuj ze sztuką. Poszerzaj swoje horyzonty. Podejmuj intelektualne wyzwania: rób coś nowego i wymagającego umysłowo, ucz się języków obcych, szydełkuj i te sprawy.
Tylko nie próbuj narkotyków. Bez przesady z tym poszerzaniem horyzontów.

Przełamuj rutynę
Jeśli coś robisz, zrób to inaczej. Pisz lewą ręką.  Zmień drogę, którą codziennie jeździsz do pracy. Popatrz na świat do góry nogami. Możesz dostrzeżesz wtedy coś niezwykłego.

Śpij
Podczas snu nasz umysł porządkuje informacje i wkłada je do odpowiednich „przegródek”. Pozbywa się też tego, co zbędne. Sen pomaga się zregenerować i zdobyć siły na kolejny dzień pełen kreatywności. A może podczas snu wpadniesz na jakiś ekstra pomysł?

Czytaj
Czytanie rozwija wyobraźnię. Nie ma co do tego wątpliwości.

Bądź aktywny fizycznie
Ćwiczenia pomagają zachować aktywność umysłu, a do tego podnoszą ciśnienie i napędzają do dalszego działania. Pozwalają też zredukować stres, którego nadmiar zabija dobre pomysły.

Wszystko zapisuj
Noś przy sobie komputer lub przynajmniej notes i zapisuj wszelkie przemyślenia. Nigdy nie wiesz, kiedy przytrafi ci się przebłysk geniuszu.

Przygotuj swoje otoczenie
Nie musi to oznaczać absolutnej ciszy. Niektórzy wolą, żeby w tle grała odpowiednia muzyka. Albo żeby towarzyszyły im dźwięki kawiarni – ale nie muszą wcale do niej wychodzić. Wystarczy odpalić taką stronę.

Wykorzystuj czas podczas rutynowych czynności
Gdy myję naczynia albo biorę kąpiel, nie muszę skupiać na tym całej swojej uwagi. Wykorzystuję ten czas na myślenie. Nieprzypadkowo wymieniłam dwie czynności, które wiążą się z kontaktem z wodą. Szum wody dodatkowo pomaga mi kreować nowe pomysły. Serio! Tylko jest jeden problem. W wodzie niczego nie zapiszę.

Pobądź sam ze sobą
Wyizoluj się czasem, wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos. Podobno kreatywności pomaga niezależność, odcinanie się od grupy, a nawet odrzucenie przez nią – ale ja jestem zdania, że kreatywność pobudzają kontakty i rozmowy z innymi ludźmi. Dlatego…

Spotykaj się z ludźmi
To inni ludzie są największą inspiracja. Opowiadane przez nich historie, ich wygląd, sposób zachowania, wypowiedzi pomagają w przybraniu innej perspektywy na świat. Może oczami innego człowieka zwrócimy uwagę na coś, co do tej pory było nieistotne. Może zainspiruje cię czyjś uśmiech. A może po prostu usłyszysz coś, co pomoże ci stworzyć coś wow.

Bardzo wow.

A wy macie jakieś inne sposoby?

P.S. Sposoby na kreatywność zostały też zobrazowane na infografice, którą wykonała firma jednego z moich czytelników. Po kliknięciu się powiększy.

Jak pobudzać kreatywność?

Autorem zdjęcia na samej górze jest kreatywny Bernard Montebello. a infografikę wykonała agencja Circle.